Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše činnost

7. 3. 2010

ObrazekKde působíme
Převážně v Královéhradeckém, Pardubickém a Středočeském kraji. Bydliště dobrovolníků nehraje roli. Propagaci a osvětovou činnost se snažíme prezentovat samozřejmě pokud možno po celé  ČR

Co děláme
Naše aktivity jsou rozsáhlé, ale mají jediný cíl – zamezit utrpení zvířat, spojit se ve spolupráci s co největším množstvím milovníků zvířat, společně pomáhat trpícím tvorům a hledat pro ně co nejlepší zázemí a péči.

 Snažíme se o osvětu a propagaci kastrací, o poskytnutí profesionální veterinární péče a zajištění nových výborných domovů. Staráme se především o kočky, protože pro ně máme zajištěné domácí depozita, a také proto, že tvoří nejpočetnější a nejproblematičtější skupinu mezi opuštěnými zvířaty.

Pomáháme rádi i našim dobrovolníkům a soukromníkům, kteří si neví rady se svým zvířetem. Rádi poradíme s léčbou a péči. Naši dobrovolníci mají značné zkušenosti s léčbou koček a jejich psychikou, ve spolupráci s veterináři, laboratořemi a dalšími zkušenými lidmi jsme schopni pomoci i zvířátku, které už svůj domov má, jenom potřebuje pomoc, aby svým páníčkům mohlo dělat stále radost živé a zdravé.

Pomáháme dalším organizacím a soukromníkům se stejným cílem. Spolupráce totiž umožňuje nalézt pomoc pro mnohem větší počet potřebných zvířat a mnohem rychlejší možnost zajištění nového domova. Odkazy na spřátelené organizace uveřejňujeme na webu v odkazech.

Naše činnost je potřebná nejen pro zvířata, ale samozřejmě také pro lidi, kteří se zvířaty soucítí, mají snahu jim pomoci, ale z jakýchkoliv důvodů to nemohou dělat v takovém rozsahu. Zoufalí nálezci a majitelé koček , kteří se na nás obrací, často nemají jinou možnost. Kam s nalezeným zvířetem? Jak pomoci zvířeti, které se trápí? Kam volat a kam jít, když jsou všechny možnosti vyčerpány? Co dělat, když sami nemohou zvířeti pomoci nebo se dostali do tíživé situace? Rádi pomůžeme lidem, kteří nejsou lhostejní k osudu zvířat, rádi pro ně budeme šancí, kam se obrátit o pomoc. Pochopitelně nemůžeme vyřešit každou prosbu a každý případ, nejsme schopni zajistit azyly pro všechna opuštěná zvířata, nejsme schopni vyléčit a zachránit život každé kočičce, ale snažíme se maximálně pomáhat. Proto věříme, že naše pomoc má smysl. Je to možné jen a pouze za předpokladu, že budeme mít maximální podporu veřejnosti, že nás veřejnost podpoří, ať už finančním či materiálním darem, případně dobrovolnou činností. Bude-li v našich silách pomoci, nebudeme váhat. Bez podpory veřejnosti však nebudeme moci pomáhat v takovém rozsahu, a některé případy budeme muset odmítnout.

Naši dobrovolníci šíří propagační materiály, a shání tak další dobrovolníky, kteří pomáhají našemu sdružení. Pořádají osvětovou činnost zaměřenou na kastrace koček a správného zacházení se zvířaty. Každé sdružení může fungovat jen tehdy, má-li dostatek dobrovolníků, prostor a finančních prostředků pro svou činnost. V oblasti ochrany zvířat, a koček především, je velice těžké sehnat podporu veřejnosti, zajistit zvířatům nové domovy, potřebnou péči a získat přizeň vlivných lidí, kteří by dokázali problematiku medializovat. Ne každý je pomoci zvířatům nakloněn, proto je naše činnost náročná po všech stránkách, našim dobrovolníkům zabere veškerý volný čas a často není očekávaný výsledek viditelný. Sehnat příznivce zvířat, kteří pomohou, je téměř nadlidský úkol. Do našich řad potřebujeme zejména takové lidi, kteří jsou ochotni pro zvířata a naše sdružení obětovat maximum, ale kde je hledat?

 Věříme, že právě forma domácích depozit je tou nejlepší pomocí pro zvířata, která potřebují celodenní péči člověka. Jsme sdružení dobrovolníků – velkých milovníků zvířat, kteří si opuštěná zvířátka berou k sobě domů, dokáží jim zajistit zcela profesionální péči a zajistit jim skvělé umístění tam, kde je budou mít rádi a pečovat o ně. Nepečujeme o zvířata z povinnosti, ale z dobré vůle a z lásky ke zvířatům. Jsme ochotni do této činnosti ivestovat svůj čas, osobní život, finance a podělit se o své bydlení s tvory, kteří si vlastní příbytek postavit nedovedou.

Jak jsou naše zvířata ubytována
Nefungujeme jako klasický útulek –  naši svěřenci bydlí v domácnostech našich dobrovolníků, kteří se o ně starají, dávají jim lásku, péči, dočasný a někdy i trvalý domov. Tento systém je znám jako domácí depozita (azyly). Domácí depozita zároveň slouží jako vzorový příklad, jak by měl vypadat domov pro kočičku. Samozřejmě musíme dodržovat i karanténu a izolovat nová a nemocná zvířata, proto není možné ani žádoucí vyhnout se karanténním omezením – klecím nebo izolovaným místnostem. Počet domácích azylů je proměnlivý , některé azyly fungují nárazově. Systém domácích depozit je založen na spolupráci.. Depozita jsou soukromé domácnosti, většina dobrovolníků ráda vypomůže s hlídáním, příp. léčbou, ale zpravidla si naši dobrovolníci chtějí uchovat soukromí a neuvádět svou adresu či kontakty – také kvůli tomu, aby se jim přede dveřmi nehromadila odložená zvířata.

Co je to domácí depozitum (azyl)?Obrazek
Jedná se soukromý byt, místnost, jiný prostor některého z našich dobrovolníků, který v něm dočasně ubytovává několik opuštěných koček nebo psů, než proběhne veterinární ošetření a umístění novému majiteli. Jaké má tato forma výhody?
– Zvířatům je věnována individuální péče, a to nejen o tělo, ale i o duši.
– Zvíře má možnost vyzkoušet si soužití s člověkem a získat návyky, které bude v novém domově potřebovat (pravidelný režim, používání kočičí toalety atd.).
– Dočasný pečovatel lépe pozná charakter zvířátka, a je tak schopen potenciálním novým majitelům poradit s adaptací zvířátka.
– Menší počet zvířat znamená i menší riziko vzájemné nákazy.

Většina azylů je čistě domácích – tzn. zvířata jsou umístěna pouze v bytech našich dobrovolníků, a učí se tak žít s lidmi v takových podmínkách, do jakých budou posléze umístěna. Jiná depozita jsou uzpůsobena tak, že zvířata mají možnost výběhu do voliéry nebo ven a jsou oddělena z části od svých pečovatelů. Žijí si po svém, přičemž se jedná o zejména o kočky „plašanky“, které nemají z lidské společnosti radost.

Pro nemocné nebo nově příchozí kočky musíme zajistit karanténu.  Doba izolace je různá a liší se podle zdravotního stavu zvířete.

Kočičky s námi žijí jako naše vlastní. Rozdělujeme je podle zdravotního stavu, nároků či příbuzenských a kamarádských vztahů. Některá depozita jsou určena pouze k ochočování plachých koťátek, jinde je zase možné izolovat nesnášenlivé kočky. Ve všech depozitech jsou zasíťovaná okna a balkony a kočičkám je poskytována opravdu kvalitní a maximální péče. Je tam zajištěno právě to, co požadujeme od nových majitelů.

Péče o zvířata, léčení
Jelikož se k nám dostává velké množství koček, které jsou nemocné, a každá je zvyklá na jiné podmínky a prostředí, je velmi těžké zajistit každé kočce to nejlepší. Kočka se při změně prostředí tedy nemůže vyhnout stresu. Pro některé kočky jsme pouze přechodným domovem, ale pro některé i trvalým, a v tom je značný rozdíl.

Aby u nás mohly být kočky natrvalo, musíme jim zajistit takové podmínky, aby se u nás cítily jako doma, aby jim byl věnován dostatek pozornosti, dobré krmení a veterinární péče. Snažíme se ubytovávat kočky jen přechodně, ale pro některá zvířata jsme bohužel i domovem posledním. Jsou to zejména kočky s trvalými handicapy, které nelze dál umístit nezkušeným majitelům. Jde o závažné případy, jako například alergické kočky, staré, trvale nemocné nebo s pychickými problémy (nečistotnost, projevy dřívější frustrace, agrese, nežádoucí chování).

Kočičky, které již zůstanou napořád nebo dlouho v depozitech , je možno virtuálně adoptovat, a přispívat tak na jejich péči.

 Nemáme právo rozhodovat, které kočičky necháme žít a které ne jen proto, že je kvůli zdravotním problémům nejsme schopni dát za měsíc do nabídky. Díky hodným lidem, kteří poskytly domácí azyly, finance a dary, můžeme takovým kočičkám zajistit důstojné dožití v optimálních podmínkách a s kvalitní veterinární péčí.

Každá nová kočička je vždy nejprve prohlédnuta a zaevidována. Poté se přesune do depozita podle toho, zda se jedná o kočku či kotě, zda má sourozence, zda je nemocná, zvyklá v bytě, kastrovaná, očkovaná, plachá, nebo přítulná.Obrazek

 

Kočičky krmíme konzervami 2–3 x denně, kuřecím masem, tvarohem, k dispozici mají neustále granule  a čerstvou vodu.  Chceme, aby naše kočky měly tu nejlepší výživu, což výrazně přospívá ke zlepšení jejich stavu.  Březí kočky a kojící mají nadstandardní výživu 24 hodin denně. Podle toho pak odchované vrhy vypadají a jejich zdravotní stav je výborný, kotátka odstavujeme od matek ve 4 měsících a kolem půl roku je nabízíme k adopci. Po odstavu všechny kočky necháváme kastrovat.

Léčba
Kočky trpí zejména virovými chorobami, jako je kaliciviróza, panleukopenie a herpesvirová onemocnění. Dále zápaly plic a záněty dutin, parazitózami, chlamydiemi a dalšími infekcemi. Nemocné kočky u nás léčíme.

Nemocné kočky jsou vyšetřovány laboratorními testy –  na FIP, FeLV, FIV, nejčastěji výtěry sliznic, odběr trusu, stěry z kůže a srsti. Používáme antibiotika a antiparazitika.

Řada nemocí vychází také z parazitóz, které jsou u koček časté – začervení škrkavkami a tasemnicemi, vši, blechy (obávaný přenos haemophilové infekce i tasemnic), ušní svrab, klíšťata. To způsobuje průjmy, anémii, bolesti, nechutenství, zvracení, alergie a vyrážky, syndrom FAD, horečky a záněty zvukovodů vedoucí k ohluchnutí. Škrkavky mohou způsobit svými larvami slepotu, tasemnice perforaci střev a krvácení ve stolici, záněty pobřišnice a podobně. K odhalení příčin chorob je zapotřebí hodně zkušeností. Kočka nemá výjimečnou imunitu, aby se dokázala s nemocemi vyrovnat, nemocnost koček je obrovská a skoro každá kočky z ulice je nakažená rozličnou infekcí. Kočky je nutné léčit důkladně a svědomitě, aby nedošlo k recidivám. Bohužel dochází i k mnoha onemocněním najednou, některá léčiva jsou kontraindikovaná, proto je léčení zdlouhavé, postupné a nemoc se může vracet. O vyléčené a zdravé kočce se dá hovořit tehdy, když je kompletně vakcinovaná, nejeví žádné klinické příznaky a má odpovídající výživný stav.

Nemoci venkovních koček většinou nejsou nebezpečné pro člověka. Jde hlavně o rýmová a parazitární onemocnění nebo imunitní deficity. Od koček se člověk může nakazit případně pouze vzteklinou, která se však v naší republice již nevyskytuje, nebo toxoplasmózou, a to pouze v případě pojídání kočičích výkalů, nikoli jednorázově, ale průběžně. Nakažení plísní microsporum canis je poměrně běžné, avšak kočky na tom nemají až takový podíl. Tato plíseň je všudypřítomná, snadno se léčí a není třeba se jí obávat nebo se kvůli jejímu výskytu zbavovat kočky nebo psa.

Každá kočička u nás dostává šanci. Co se týče těžce nemocných nebo těžce zraněných koček, o utracení rozhoduje zásadně veterinář, se kterým spolupracujeme a naprosto věříme jeho úsudku.

kastrace:

Kočky necháváme kastrovat od 8. - 10. měsíce dle váhy a stavu, kocourky od 11. - 13. měsíce. 

odčervování:

Kočky je nutné pravidelně odčervovat a zbavovat parazitů. U koček se vyskutují škrkavky, tasemnice, ušní svrab, vši, blechy, klíšťata. K odčervování používáme tablety (např. Drontal, Optivermin, Caniverm) nebo pasty (Vitaminthe, Flubenol). Na vnější parazity jsou vhodné především spot-on přípravky, kdy se aplikuje kapka mezi lopatky a působí celkově až 3 týdny či 3 měsíce. Někdy je zapotřebí použít i lokální přípravky na blechy nebo ušní svrab. Kočky je zapotřebí zbavovat parazitů velmi důkladně.

Terapie koček
Kromě fyzickým nemocí mívají kočky i psychické problémy. Osamocená koťata, kočky z bytu nezvyklé na jiné kočky a kočky plaché či vystresované. S každou kočičkou pracujeme zvlášť a pomáháme jí psychicky se srovnat. Koťátka přidáváme k ostatním, aby se znovu začlenila do kolektivu.

Když si kočka zvykne na ostatní kočky, většinou se povede změnit i její negativní chování vůči lidem, kočka, která si zvykne na kočičí kolektiv, se změní – je klidnější, vyrovnanější, méně se bojí, rychle si zvyká na nové prostředí a nebojí se nových věcí. Dokáže se snáze vyrovnat se stresem. Plně socializovaná kočka už ostatní kočky k sobě ani nepotřebuje, ale nebojí se jich a neútočí. A nebo naopak přítomnost další kočky velmi vyžaduje, protože cítí, že se stala její oporou. Kočka si zvykne na kolektiv za různě dlouhou dobu, záleží na věku a povaze.

Komu pomáháme
Pomáháme dalším organizacím, útulkům a soukromníkům, kteří pečují o opuštěná zvířata. Udržujeme přátelský kontakt a vypomáháme si, jak je to jen možné, vše ve prospěch zvířat. Věříme, že společná spolupráce přispěje ke zlepšení situace opuštěných koček na světě. Okruh spolupracujích subjektů není nijak velký, chceme se přátelit pouze s těmi, kteří sympatizují s cíli našeho sdružení a svou činnost rozvíjejí podobným směrem.

Umisťování
Pro opuštěné kočky hledáme nové domovy. K adopci nabízíme jen kompletně vakcinované kočky a kočky starší 9 měsíců jsou i kastrované. Kočičky necháváme kastrovat od 8 měsíců, podle váhy.

Umístění kočky musí odpovídat požadavkům kočky. Není možné vybírat kočku podle vzhledu, ale zásadně podle charakteristiky. Kočky jsou řazené do různých skupin. Při vybírání nových majitelů jsme velmi pečliví, aby naše vynaložené úsilí nebylo zbytečné a kočky se dostávaly do dobrých rukou. Kočky určené k domku se zahrádkou nedáváme do bytu a kočky bytové zase nesmějí mít přístup ven. Kočky umisťujeme podle toho, zda jsou zvyklé na děti, na psa, na kočky, a podle toho, jakou mají povahu. Záleží také na majiteli, zda je „začátečník“, či zkušený chovatel, pochopitelně bereme v úvahu i jeho požadavky, tzn. zda chce zvíře klidné, temperamentní, přítulné, nebo svéhlavé, jestli si chce sám plašší kočičku ochočit či pomoct nějaké handicapované, staré, zda chce kočičku jednu nebo dvě.

Pokud si nový majitel bere kočičku s dobrým úmyslem pomoci a získat kamaráda, a nikoliv proto, aby si ozdobil pohovku či vyřešil přemnožené myši, není adopce žádný problém. Pokud jsou zvířata umisťovaná přes naše sdružení, můžete mít jistotu, že jim najdeme ten nejlepší domov.

Novým majitelům rádi pomůžeme a poradíme a jsme s nimi v trvalém kontaktu.  V případě onemocnění osvojené kočičky není problém domluvit se a řešit problém společně na základě našich bohatých zkušeností a za spolupráce s veterinářem.

Kdo jsme
V našem týmu jsou především milovníci zvířat, kteří dělají maximum pro to, aby ze zvířata v naší společnosti měla důstojnější životní podmínky. Jsme parta lidí, kterým není lhostejný osud opuštěných zvířat, a snažíme se pro ně udělat vše, co je v našich silách. Všichni pracujeme dobrovolně a  bez nároku na odměnu. Dáváme do pomoci zvířatům úplně všechno, protože víme, že nikdo jiný to za nás neudělá. Snažíme se stále sbírat další zkušenosti.

Spolupráce
Jsme sdružení lidí usilujících o dobrou věc. Můžete od nás čekat pomoc v každém případě. Máte jistotu, že o kočky, o které pečujeme, je výborně postaráno. Vždy postupujeme dle svých nejlepších zkušeností a konzultace s odborníky.  Naši činnost považujeme za důležitou a potřebnou, proto jí obětujeme svůj čas i finanční prostředky, a to nikoliv pro slávu či získání dalších finančních prostředků, ale proto, že to chceme! Naše aktivity jsou určeny jak zvířatům, tak lidem. Protože lidi a zvířata k sobě patří. Nevidíme v lidech jen nepřátele zvířat, ale i pomocníky. To, že existují i zlí lidé, je věc jiná, a naším přáním je, aby si tito lidé uvědomili, že mohou i oni pomoci, aby nám tu bylo všem lépe a že zvířata je možné přinejmenším tolerovat, nezabíjet, nemučit. Každý člověk má možnost alespoň trochu pomoci. Každý člověk má pro nás neuvěřitelnou hodnotu a každému jsme vděčni i za drobnou špetku naděje.

Hledáme stejně smýšlející členy a kamarády, kteří jsou ochotni spolupracovat na dobré věci.